Winners announced: 2017 NSW Planning Awards

Click to enlarge
Kensington and Kingsford Planning Review – Randwick City Council and Conybeare Morrison.

Kensington and Kingsford Planning Review – Randwick City Council and Conybeare Morrison.

1 of 11
Parramatta Road Corridor Urban Transformation Strategy – UrbanGrowth NSW.

Parramatta Road Corridor Urban Transformation Strategy – UrbanGrowth NSW.

2 of 11
<i>Urban Planning and the Housing Market: International Perspectives for Policy and Practice</i> – Professor Nicole Gurran and Professor Glen Bramley.

Urban Planning and the Housing Market: International Perspectives for Policy and Practice – Professor Nicole Gurran and Professor Glen Bramley.

3 of 11
The Connection: Rhodes Community – Urbis, Crone Architects and City of Canada Bay.

The Connection: Rhodes Community – Urbis, Crone Architects and City of Canada Bay.

4 of 11
Oatley Station Upgrade – Transport for NSW, Tonkin Zulaikha Greer, Design Inc and
Spackman Mossop Michaels.

Oatley Station Upgrade – Transport for NSW, Tonkin Zulaikha Greer, Design Inc and Spackman Mossop Michaels.

5 of 11
Wind Energy Framework – Department of Planning and Environment.

Wind Energy Framework – Department of Planning and Environment.

6 of 11
Online Lodgement of Development Applications – Randwick City Council.

Online Lodgement of Development Applications – Randwick City Council.

7 of 11
<i>Is the Last Plane Out of Sydney Almost Gone? Aviation and Regional Development</i> by Timothy Smith.

Is the Last Plane Out of Sydney Almost Gone? Aviation and Regional Development by Timothy Smith.

8 of 11
Gary White, Planner of the Year.

Gary White, Planner of the Year.

9 of 11
Embedding young people in Council's Planning and Engagement Processes – Cred Consulting and City of Parramatta.

Embedding young people in Council’s Planning and Engagement Processes – Cred Consulting and City of Parramatta.

10 of 11
Alice Stromstedt, Young Planner of the Year.

Alice Stromstedt, Young Planner of the Year.

11 of 11

The 2017 New South Wales Awards for Planning awarded people, research and projects from across New South Wales for outstanding achievements in planning. The awards were presented by the Planning Institute of Australia at a ceremony in Sydney on 8 November 2017 – World Town Planning Day.

Gary White, Planner of the Year.

Planner of the Year

Awarded to: Gary White

Commendation: Sharon Pope

Alice Stromstedt, Young Planner of the Year.

Young Planner of the Year

Awarded to: Alice Stromstedt

President’s Award

Awarded to: Alison McCabe

The Connection: Rhodes Community – Urbis, Crone Architects and City of Canada Bay.

From Plan To Place

Awarded to: Urbis, Crone Architects and City of Canada Bay for The Connection: Rhodes Community

Parramatta Road Corridor Urban Transformation Strategy – UrbanGrowth NSW.

The Hard Won Victory

Awarded to: UrbanGrowth for Parramatta Road Corridor Urban Transformation Strategy

Is the Last Plane Out of Sydney Almost Gone? Aviation and Regional Development by Timothy Smith.

Outstanding Student Project

Awarded to: Timothy Smith for Is the Last Plane Out of Sydney Almost Gone? Aviation and Regional Development

Commendation: Kate Ryan for Perpetual Rights Vs Renewable Tenure: A New Life for Sydney Cemeteries

Best Planning Ideas – Large Project

Awarded to: UrbanGrowth NSW for Parramatta Road Corridor Urban Transformation Strategy

Commendation: Waverley Council, Blitzios Consulting and Institute for Sustainable Future UTS for Waverley’s People Movement and Places

Commendation: Transport for NSW Precincts and Urban Design Team for Transport for NSW Urban Design Guidelines

Commendation: Urbis, PBD Architects, GTA, Mott MacDonald, Ecological Australia, RBL, and Straight Talk forTelopea Urban Renewal Master Planning Project

Kensington and Kingsford Planning Review – Randwick City Council and Conybeare Morrison.

Best Planning Ideas – Small Project

Awarded to: Randwick City Council and Conybeare Morrison for Kensington and Kingsford Planning Review

Commendation: Jon Mills, Joel Davis, Karyn Virgin and Waqas Hashmi for Camden Town Centre Vision

Wind Energy Framework – Department of Planning and Environment.

Improving Planning Processes & Practices

Awarded to: Department of Planning and Environment for Wind Energy Framework

Commendation: Graham Gardner, Pathum Gunasekara, Stephen Leathley, David Broyd and Ian Sinclair for Muswellbrook LEP 2009 Review

Public Engagement & Community Planning

Awarded to: Cred Consulting and City of Parramatta for Embedding young people in Council’s Planning and Engagement Processes

Commendation: Sydney Metro Delivery Office for Moral Rights, Art Work and Architecture Deaccessions

Oatley Station Upgrade – Transport for NSW, Tonkin Zulaikha Greer, Design Inc and Spackman Mossop Michaels.

Great Place

Awarded to: Transport for NSW, Tonkin Zulaikha Greer, Design Inc and Spackman Mossop Michaels for Oatley Station Upgrade

Commendation: Lucilla Marshall, Rebecca Doblo, Kelly O’Brien, Julie Priest and Paul Koch for Oxide Park Renewal Project

Cutting Edge Reseach and Teaching

Awarded to: Professor Nicole Gurran and Professor Glen Bramley for Urban Planning and the Housing Market: International Perspectives for Policy and Practice

Commendation: James Coleman for The House that Jack Built – Green Bans Hero

Online Lodgement of Development Applications – Randwick City Council.

Innovation in Development Assessment

Awarded to: Randwick City Council for Online Lodgement of Development Applications

Commendation:Mariam Fares, Alexandra Hafner, John Maunder, Kevin Nonweiler, Michael McCabe and Luis Melim for Bayside Council Workload Management Tool (WMT)

 


More news